Pere rahaasjad - MyFinancier

Pere rahaasjad

Autor: Kadri Mäsak, MyFinancier tegevjuht

Kui täiskasvanud inimene elab üksinda, siis on suhteliselt lihtne aru saada, et oma rahaasjade haldamiseks ja ülevaate omamiseks peab ta teadma mis varad tal on, mis on nende väärtus, millised kohustused tal on, palju on nende jääk, kust tema tulud tulevad ja kuhu raha kulub. Kõike seda infot on suhteliselt lihtne hallata ja juhtida.

Pere ühine rahakott või mitte

Kui inimene asub kellegagi koos elama ja moodustab ühtse leibkonna, siis tekib paratamatult palju küsimusi, et kuidas siis nüüd peaks rahaasjadega toimetama ja ülevaadet omama. Lisaks on paljudel partneritel erinevad harjumused ja seisukohad rahaasjadega toimetamisest. Segadust on palju. Samas oluline on, et rahaasjades ei kulgeta kuniks tõelised tülid ja probleemid kaelas. Seetõttu püüan nüüd sellesse teemasse enda äranägemise järgi selgust tuua.

Kui 2 inimest astuvad suhtesse, siis on neil võimalikult vara vaja selgeks rääkida, et kuidas nad oma igapäevaste rahaasjadega edaspidi majandavad. Selleks on 2 võimalust:

  • Ühine rahakott;
  • Ei ole ühine rahakott.

Järgnevalt on toodud tabel, mis toob välja nimetatud alternatiivide plussid ja miinused, ohukohad ja analüüsimise soovitused.

 

Ühine rahakott

Eraldi rahakotid

Tähendus

Mõlemad osapooled omavad ülevaadet teise poole tuludest, kuludest, kõik rahaga seonduvad otsused tehakse koos või kokkulepitud alustel. Koos ostetakse vara ning võetakse kohustusi ning mõlemad osapooled on teadlikud kõigist varadest ja kohustustest.

Mõlemad osapooled omavad eraldiseisvaid varasid (sh raha) ja kohustusi, juhivad ja analüüsivad neid iseseisvalt.

Plussid

Suhtes on vähem rahaga seonduvaid probleeme, sest kohe alguses on kõik kõigile selge ja kellegi eest midagi ei varjata.
Ühine rahaasjade analüüsimine lähendab partnereid, tekivad ühtsed eesmärgid ja ühtne plaan, kuidas koos nendeni jõuda.

Igaüks saab ise enda rahaasjade peremees olla, vabadus analüüsida ja kulutada nii nagu ise soovitakse.

Ei pea leidma kaaslasega ühiseid vaateid rahaasjade osas.

Miinused

Kõik rahalised liigutused on kõigile näha. Nõuab mõlema poole ajalist panust ühel ajal, et koos asju analüüsida ja hallata ning juhtida.

Suur tõenäosus, et ühel hetkel tekivad ütlemised sellest, et kui palju keegi panustab ja ei panusta. Suhte purunemise korral on suured tülid lihtsad tekkima. Ebaõiglase panustamise korral võib üks suhte osapooltest lahkuda suhtest võlgadega ja teine varadega.

Juriidiline vormistus

Kui juba partneritel on ühine rahakott ja nähakse enda tulevikku pikaajaliselt koos, siis tasub juriidiliselt ka vormistada ühisvara leping, millest alates ongi kõik varad ja kohustused ühised. Ühisvara puhul on kõige loogilisem ja soovituslikum viis rahaasjade haldamisel, analüüsimisel ja juhtimisel ühise rahakoti vaade, sest kõik mis on teenitud peale ühisvara lepingu sõlmist ongi ühine – nii tulud, kulud, kui soetatud varad ja kohustused.

Abielludes saab sõlmida lahusvara kokkuleppe. Nii on ka juriidiliselt selge varade jaotus ja ei tekiks kellelgi asjatuid lootusi ja ootusi.

Erandid

Enne ühisvara lepingut omandatud varad ja kohustused ei kuulu ühisvara alla, samamoodi kingitused ja saadud pärandid.

Ühiste varade ja nende soetamiseks vajalike kohustuste võtmiseks tuleb siiski teha ühised kokkulepped ja soovitavalt osta ühisvara kaasomandina ning võtta kodulaen ka kahe peale.

Soovitused analüüsimiseks

Selleks kuidas pere ühiseid rahaasju analüüsida saab lugeda meie blogiartiklist siin

 

Ühisvara ja pere ühine rahakott

Kui aga inimesed on abielus ja neil on ühisvara, siis on ikka väga arusaamatu kui igapäevaselt on inimestel täiesti eraldi rahakott ning rahaasjade analüüs ja juhtimine ei toimu koos või vähemalt kokkulepitud alustel.

Sellisel juhul soovitaksin kiirkorras istuda kahekesi maha ja analüüsida koos kõiki enda tulusid ja kulusid ning seejärel kindlasti teha läbi ka pere netovara analüüs, et kõik osapooled teaksid, kus nende ühisvara asub, mis suuruses ta on ja mis kohustused neil on võetud. 

Kui ühe poolega midagi peaks juhtuma, siis teine osapool ju peab teadma, kus tema või ta laste vara asetseb või millised kohustused teda tabavad. Eriti teravalt on see teema aktuaalseks kerkinud igasuguste krüptoinvesteeringutega seonduvalt, sest kui pärijal puudub teave nende olemasolust või ligipääs nendele varadele, siis need on pärija jaoks kadunud vara.

Lahusvara ja pereliikmete iseseisvad rahakotid

Kui abielus inimesed on valinud lahusvara, siis tähendab see seda, et abielu kestel soetatud asjad kuuluvad sellele abikaasale, kes on need ostnud. Sellisel juhul on ka väga loogiline, et abikaasade igapäevased rahaasjad ei ole 100% ühised, vaid igaüks juhib oma rahaasju ise. Samas võib neil abikaasadel kokkulepitud alustel olla üks ühtne pangakonto, kust ühiseid kulusid kaetakse. See aga ei tähenda, et sellel pere oleks terviku mõttes ühine rahakott. 

Sellisel juhul kindlasti soovitaksin analüüsida ikka igal pereliikmel oma tulusid, kulusid, varasid ja kohustusi eraldiseisvalt ning lugedagi enda panust ühisesse rahakotti kui selle kuu tema kulu. Muidugi võib lisaks analüüsida ka pere ühiseid igapäeva ühiskonto kulude jaotust, kuid see siis olgu eraldi väiksem analüüs.

Lisainfo

Kui Sind huvitab täpsemalt, mida loetakse ühisvaraks ja mida mitte, siis SIIN on tehtud sellest lihtsalt ja lühidalt kokkuvõte advokaadibüroo Lextali poolt. 

Ühisvara jagunemisest ja abikaasade varalistest õigustest on väga hea ülevaade Justiitsministeeriumi kodulehel, mida soovitan ka kindlasti vaadata SIIT

Kõige parem viis oma pere rahaasju hallata kas koos või üksinda on ikka MyFinancieri abil ja kui sul ei ole veel MyFinancieri kontot, siis tee see juba täna SIIN.

Pere eelarve

Jaga ka sõpradele, kellel võiks sellest artiklist kasu olla. Aitäh!

Cookie Consent with Real Cookie Banner