Investeerimise ABC - MyFinancier

Investeerimise ABC

Autor: Kadri Mäsak, MyFinancier tegevjuht

Kui soovid töötada mitte ainult raha pärast, siis tuleb panna raha ka sind teenima ehk hakata investeerima. Järgnevalt toome välja 4 konkreetset sammu kuidas on võimalik targemalt investeerimisega alustada.

1. Hari ennast valdkonnas

Loe valdkonna raamatuid ja blogisid, kuula podcaste. Alustuseks loe kindlasti 3-4 investeerimise teemalist raamatut. Siinkohal soovituseks mõned head eestikeelsed raamatud, millest võiks alustada:

  • “Finantsaabits” – minuraha.ee lehel olev tasuta veebiraamat, mis sobib lugemiseks igaühele, kes vajab lisainfot oma rahaasjade arukamaks korraldamiseks;
  • „Kuidas alustada investeerimisega,“ autor Kristi Saare – praktiline käsiraamat, mis aitab samm-sammult oma rahaasjade üle kontrolli võtta, annab ülevaate investeerimisvõimalustest ning loob arusaadava ja selge ülevaate riskidest, hajutamisest ja maksundusest.
  • „Rahaedu põhimõtted,“ autorid: Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets  – eraisiku rahanduse põhjalik õpik koos aruteluküsimuste ning ülesannetega planeerimisest testamendini.

2. Sea enda investeerimise eesmärk

    Oluline on teada, miks Sa soovid investeerimisega tegeleda. Mis on see Sinu MIKS? Kasuta SMART kriteeriumit ning pane oma eesmärk kirja, nii et see oleks asjakohane, mõõdetav, saavutatav, tähtajaline ja konkreetne.

    Näiteks võivad eesmärgid olla seotud finantsvabaduse saavutamisega või ka pensionieaks endale tänase elustiili kindlustamisega jms.

    3. Koosta investeerimisstrateegia

      Selleks on vaja endale selgeks mõelda millised on need varaklassid, mis Sind kõnetavad, millest saad aru. Ära unusta, et hajutamisega on võimalik riske vähendada, kuid mitte olematuks teha!

      Järgnevalt on Sulle abiks üks tabel peamistest varaklassidest, kuhu saab investeerida ning millised on nende varaklasside põhilised omadused.

         Varaklass Risk/Tootlus Lisa märkused

      Tähtajaline hoius

      Väga madal nii risk kui tootlus

      Võimalik kiirelt tagasi rahaks vahetada, kuni 100 000 eurot pankades olevad tähtajalised hoiused on tagatud riigi poolt ühe kasutaja kohta ühes pangas.

      Võlakirjad

      Nii risk kui tootlus madal kuni keskmine

      Valitsusvõlakirjade tootlus ja risk madalad, ettevõtete võlakirjade puhul risk ja tootlus keskmised. Võtavad veidi aega, et müüa, aga oluliselt likviidsemad kui üürikinnisvara näiteks.

      Kinnisvara

      Ni risk kui tootlus keskmine

      Kinnisvarasse saab investeerida üürikortereid ostes ja välja rentides, kortereid ostes ja peale remonti kallimalt maha müües (nn flippimine), aga ka passiivsemalt ühisrahastuse ja fondide kaudu. Valitud variandist sõltub nii risk, tootlikus kui passiivsus ja likviidsus ning ka tegelikult see kas hakkab jooksma ka passiivne rahavoog või pigem mitte.

      Dividendiaktsiad

      Nii risk kui tootlus keskmised

      Pigem suured ja stabiilsed pikaajalised ettevõtted, tagavad dividendidena mingi rahavoo tavaliselt, kuid 100% mitte igal aastal.

      Kasvuaktsiad

      Nii risk kui tootlus kõrged

      Kasvuettevõtted suunavad teenitud raha kasvu ja dividende saab väga vähe, investeeringu tootlus tuleneb aktsiate väärtuse kasvust ennekõike.

      Tagamata laenud

      Nii tootlus kui risk on kõrged

      Tavapäraselt võimaldab regulaarset rahavoogu intresside näol, kuid samal ajal on risk kaotada algset investeeringut kõrge.

      Iduettevõtte osalused, kunst, vein, jms

      Väga kõrge riski ja võimaliku tootlusega varaklassid

      Keerulisem investeeringust väljuda, sest ostjat ei pruugi olla sel hetkel.

       

      Investeerimisstrateegia võiks olla koostatud vähemalt 3-5 aastaks, sisaldada varaklasside proportsioone kuhu investeerima asutakse, arvesse võttes sinu võimalusi kui palju, milliste panustega ja kuhu investeerima hakatakse.

      Investeerimisstrateegia peab kandma Sind Sinu investeerimiseesmärgi suunas, kajastama Sinu võimalusi, väärtusi ning oskusi. Soovitavalt 3-5 aasta möödudes tuleb vaadata jälle strateegia üle ning vajadusel teha korrektuure.

      Strateegias pane ka paika, et kuidas astuda vastu pikkadele ja/või järskudele turulangustele. Siis on täpselt kuidas tegutseda kui olukord käes ja jäävad tegemata emotsioonidel põhinevad rumalad sammud.

      4. Investeerimisega alustamine

        Ja kui kõik eelmised sammud on läbitud, siis hakka lihtsalt pihta! Väikeste sammudega ja tasapisi! Turud on pikalt olnud kasvufaasis, ei ole välistatud, et lähiajal tuleb ka suuremaid kukkumisi. Aga lõputult head ostukohta ootama jäädes tänases inflatsioonilises olukorras on ka päris kallis lõbu. Eelnevates punktides tehtud põhjalik töö aitab riske maandada.

        Ja kui esimesed investeeringud totaalselt ebaõnnestuvad, siis see on parim ja odavam viis õppimiseks ja sealt tulebki see õppetund kaasa võtta ja edasi minna. Väikeste sammudega ja tasapisi sisenedes hajutame veidi veel riske. Pea meeles: tark ei torma!

        Kui esimesed sammud on tehtud ja enda raha on juba mängus ning panused aina kasvavad, siis inimene paramatult hakkab asja vastu rohkem huvi tundma ja ennast harima. Elu õpetab kõige kiiremini.

        Kindlasti tekib ka hasart ja igasugu teisi emotsioone, aga selleks on olemas eelnevalt paika pandud strateegia, mis aitab hoidumast emotsioonipõhistest tegutsemistest ja nn asjatutest kallitest õppetundidest.

        Koos rahatargaks

        Rahaasjade juhtimisega on oluliselt lihtsam alustada, kui on rahatarku sõpru. Eriti tore kui on teekonnakaaslaseid, kellel on juba kogemusi ning kes on neid nõus jagama. Koos on lihtsam rahatark olla! Liitu juba täna MyFinancier põhi- või kuldpaketiga ning nii saad võimaluse osaleda meie igakuistel webinaridel ning ühineda meie kinnise Facebooki grupiga, kus toetame üksteist ning jagame nippe kuidas veel paremini rahaasju hallata ja juhtida, lisaks vastame kõigile Sinu küsimustele teemaga seonduvalt.

        investeerimine

        Jaga ka sõpradele, kellel võiks sellest artiklist kasu olla. Aitäh!

        Cookie Consent with Real Cookie Banner